Jak vybrat správnou matraci

Matrace je investice do vašeho zdraví. Je to něco, co budete používat každou noc a co vám pravděpodobně bude sloužit několik let. Výběr té správné proto může být náročný, zejména pokud si nejste jisti, na co se zaměřit. Zde je několik tipů, jak vybrat ideální matraci.

Jak vybrat správnou matraci

Tvrdost matrace

Matrace by měla podporovat přirozené křivky vašeho těla a přizpůsobit se jeho tvaru, aniž by způsobovala bolest nebo nepohodlí.Tvrdost matrace se  nejčastěji měří na stupnici od 1 do 10, přičemž 1 znamená velmi měkká a 10 velmi tvrdá. Nejlepším způsobem, jak zjistit, který stupeň tvrdosti je pro vás vhodný, je lehnout si na každý typ postele v obchodě a navnímat, jak se vám na ni leží. Tvrdost můžete volit i podle své hmotnosti a typu postavy. Pokud jste těžší nebo svalnatější, zvolte tvrdší matraci; pokud jste lehčí nebo méně svalnatí, zvolte měkčí.

Nosnost a velikost matrace

Nosnost označuje, jakou hmotnost matrace unese, než ztratí svůj tvar nebo se časem rozpadne. Dobrým pravidlem je pořídit si alespoň o 10 % vyšší nosnost, než kolik vážíte, aby matrace vydržela déle, než ji bude třeba vyměnit.  Matrace s vysokou nosností často bývají odolné proti nárazům.

Před nákupem nové postele se ujistěte, že přesně víte, jak velká musí být! Výrobci matrací dokáží udělat matraci i pro atypicky velkou postel. Mezi nejběžnější rozměry patří matrace 90x200 vhodné obzvlášť pro jednolůžkové postele. Dále pak matrace 140x200 a matrace 160x200 v tomto případě jde o jeden a půl lůžko. Na větších rozměrech, jako např. matrace 180x200 či 200x200 už se pohodlně vyspí dvě osoby.

 

Jak vybrat správnou matraci

Jaký druh matrace zvolit

Typ matrace závisí na osobních preferencích, potřebách a rozpočtu. Vliv může mít to, kolik času chcete věnovat péči o matraci (například organická latexová pěna vyžaduje více údržby než tradiční paměťová pěna).

V současné době je na trhu k dispozici mnoho typů matrací - pěnové matrace, pružinové, lamelové matrace, matrace s příměsí bio materiálů a mnoho speciálních zdravotních a ortopedických matrací. Zde už záleží čistě na vašich preferencích potřebách případně zdravotním stavu.


Záleží i na vaší posteli a roštu

Zamyslete se nad tím, jaký máte doma rám postele, pokud je těžký nebo má lamely daleko od sebe, hledejte matraci se silnými podpůrnými systémy pod ním - například taštičkovými cívkami nebo pěnou obalenou cívkami z ocelového drátu, které pomohou zabránit tomu, aby se matrace časem prověsila.

Jak vybrat správnou matraci

Mnohem více informací např. o materiálech a jednotlivých typech matrací jsme sepsali do rozsáhlého průvodce matracemi, který vám zaručeně poradí s výběrem.