Lukostřelba, sport pro celou rodinu

Chcete vyzkoušet něco nového, do čeho můžete zapojit celou rodinu? Co takhle střelbu z luku. Lukostřelba má velmi dlouhou tradici a může ji provozovat téměř každý, včetně těch nejmenších. Pojďme se podívat jak s lukostřelbou začít a co k tomu budete potřebovat.

Co je lukostřelba

Co je lukostřelba?

Lukostřelba je sportovní disciplína, kterou mohou provozovat i děti. Rekreačně se jí můžete věnovat i na své zahradě. Je zábava pro celou rodinu. Pro zapálené amatéry i profesionální lukostřelce existují také speciální střelnice.

Střela z luku a šípu je stará jako lidstvo samo. Lukostřelba dříve sloužila jako zdroj obživy - lov zvěře. Později se stala smrtícím nástrojem vojsk, kteří bránili svůj hrad. V současné době jde o sport provozovaný rekreačně, na profesioální úrovni a mimo ČR je možné s lukem a šípem v ruce lovit i zvěř. Tento druh lovu je ČR, ale zakázaný!
 

Vybavení pro lukostřelbu

Luk

Základem je správný luk. Začátečníci a amatérští lučištníci využívají obyčejný sportovní luk. Pro děti se hodí speciální dětské luky, které jdou mnohem lépe natahovat. Lukostřelci, kteří se věnují střelbě na profesionální úrovni nejvíce využívají sportovní luky a dále pak reflexní, případně kladkové. Pro lov jsou ideální kladkové luky se zaměřovačem.

Co je lukostřelba - šípy, luky

Šípy

Můžete vybírat mezi třemi druhy šípů, avšak každý se hodí pro jiný typ luku. Proto volte pečlivě. Existují tyto tři:

●    dřevěné – rozumí si dobře s anglickými luky, jsou však háklivé na vlhkost,
●    hliníkové – rychlé a velmi přesné šípy, jsou těžší než šípy dřevěné nebo karbonové,
●    karbonové – hodí se pro kladkové nebo sportovní luky, mají skvělou stabilitou a odolnost. 


Terče a ostatní pomůcky

Vhodné je pořídit také terče a terčovnice, ať máte kam mířit. Jednoduše tak můžete sledovat své umění mía porovnávat je se zbytkem rodinky. Hodí se také chrániče prstů a předloktí, které ochrání před modřinami či zraněním. Dobrým pomocníkem je také toulec na šípy. Pokud budete luk převážet pořiďte do své výbavy i pouzdro. O luk a zejména tětivu je nutné se správně starat, k tomu vám poslouží vosk na tětivu, případně další příslušenství.

Jak vybrat luk

1.   Rozhodněte pro jaké využití - profesionální nebo rekreační.
2.   Vhodný luk zvolíte podle postavy střelce, hlavně jeho výšky. Dále pak dle zkušeností s lukostřelbou. Nutné je zaměřit se i na správnou velikost luku.
3.   Jste pravák nebo levák? Záleží v jaké ruce budete luk držet!

Lukostřelba pro každého

Suma sumárum - lukostřelba je celoroční sport, který může provozovat opravdu kdokoliv. Zkuste do ní zapojit celou rodinu včetně dětí. Poměříte své síly v přesnosti, zocelíte soustředění i trpělivost a přitom strávíte čas se svými blízkými. Připravit, pozor, pal!